Ranking olejków eterycznych

W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jakie olejki są zdecydowanie najpopularniejsze. Rozważymy również czemu tak się dzieje a tym samym spróbujemy zastanowić się nad tym czego tak naprawdę ludzie oczekują od olejków eterycznych.

Olejki eteryczne przynoszą bowiem masę korzyści, różne olejki posiadają różne zastosowanie. I tak na przykład w ostatnim czasie, w roku 2020 jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych stał się olejek lawendowy – ze względu na swoje właściwości bakterio i wiruso-bójcze.

Obok olejku lawendowego również mocno wzrosła popularność olejku drzewa herbacianego, zastosowanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe.

W tym artykule rozpatrzymy 10 najpopularniejszych olejków eterycznych, które najchętniej wybieracie i które warto mieć w domu.

1. Lawendowy olejek eteryczny – olejek lawendowy jest oczywistym wyborem ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie nie tylko zdrowotne ale też pielęgnacyjne. Sprawdzi się w środkach czystości domowej produkcji, do odkażenia drobnych ran, w lato przeciw komarom i drobnym insektom, na porost włosów, do kremu, do masażu i relaksacji.

2. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – ekstrakt z drzewa herbacianego wykazuje aktywność bakteriobójczą oraz wirusobójczą dlatego znajdzie zastosowanie przy przeziębieniu, katarze oraz infekcjach gardła. Doskonale sprawdzi się do dezynfekcji powietrza dodatkowo odświeżając. Można stosować jako środek na trądzik, grzybicę, przed wszystkim wpływa dobroczynnie na stan skóry, szczególnie mieszanej i tłustej. Najbardziej ceniony za swoje właściwości bakteriobójcze przy przeziębieniach oraz i pielęgnacji skóry.

3. Eukaliptusowy olejek eteryczny – najczęściej wykorzystywany w jako środek wspomagający leczenie górnych dróg oddechowych, ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Sprawdzi się przy przeziębieniach dodany do kąpieli, inhalacji lub parówki oraz do natarcia skóry w rozcieńczeniu z olejem bazowym. Dodatek past do zębów lub płynów do płukania ust. Z niestandardowych właściwości rozpuści gumę do życia lub smołę.

4. Bergamotowy olejek eteryczny – swoją popularność zawdzięcza nie tylko swojemu pięknemu zapachowi ale i szeregi korzyści, a szczególnie przeciw wszelkim infekcją górnych dróg oddechowych – zapalenie gardła, środek przeciwkaszlowy, zapalenie migdałków itp. Jego właściwości przeciwwirusowe sprawdzą się w okresie jesiennym np. ograniczając aktywność wirusa opryszczki. Dodatkowo doskonale wpływa na stan psychiczny łagodząc napięcia, stres oraz stany depresyjne

5. Rozmarynowy olejek eteryczny – jeden z olejków o najsilniejszym działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym o właściwościach stymulujących układ immunologiczny. Jego zalety można wymieniać dalej jako środek przeciwbólowy, przeciwreumatyczny, przeciwastmatyczny, przeciwalergiczne, zapobiega powstawaniu wrzodom, działanie przeciwpadaczkowe oraz diuretyczne. Ponadto działa uspakajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Doskonale sprawdzi się do pielęgnacji skóry, zwłaszcza ze schorzeniami łagodząc zmiany i przyspieszając gojenie się.

6. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej – niezastąpiony w każdym domu w przypadku większość zaburzeń trawiennych – kolki, niestrawności, mdłości, problemy wątroby lub dróg żółciowych – pomoże. Znajdzie zastosowanie podczas przeziębieniami lub grypy. Działa rozgrzewająco podczas kąpieli, dodane do kominka orzeźwiająco i stymulująco natomiast w lato, dzięki mentolowi, zadziała chłodząco. W dodatku z olejkiem lawendowym lub eukaliptusowym odstraszy owady i złagodzi ugryzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *